Ohio Northern University
ONU
Last updated:
4/17/2024 8:21 am
Calendar
Reports
Sign In
more
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
March
2015
Year
Month
Week
Day
List
Year
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
1
University Singers trip to the United Kingdom
8:00p
TBS
2
Spring Break
University Singers trip to the United Kingdom
3
Spring Break
University Singers trip to the United Kingdom
9:30a
MT class
4:30p
Symphonic Band sectionals
4
Spring Break
University Singers trip to the United Kingdom
3:00p
Foundations of Music Ed., sec 02
5
Spring Break
University Singers trip to the United Kingdom
9:30a
MT class
4:30p
Symphonic Band sectionals
7:00p
Rehearsal space: Tom Hunt
6
Spring Break
University Singers trip to the United Kingdom
1:00p
Piano Tuning
2:00p
Piano Tuning
7
University Singers trip to the United Kingdom
8
Daylight Saving Time Begins
8:00p
TBS
9
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
Recital Hour - not being held today
1:00p
Master Class: Erin Torres
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
2:00p
Non-Western Music
3:00p
Musicianship for BFA
3:00p
Singers Diction
4:00p
Opera Workshop
4:00p
Wind Orchestra
6:00p
Rehearsal space: James Green
6:00p
Symphony Ochestra
8:00p
OCMEA
8:00p
Studio class: Micah Graber
8:30p
TBS 3rd degree
9:00p
KKY meeting
10
8:30a
Aural Skills IV sec. 01 in rm 302 & sec. 02 in rm 311
9:30a
MT class
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Aural Skills II sec. 01 in rm 313 & sec. 02 in rm 311
10:00a
Woodwind Methods
11:00a
Brass Ensemble
11:00a
Faculty Meetings - CAS, University, etc.
11:00a
Repertoire Class: Erin Torres
11:00a
Studio class: Lance Ashmore
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:00p
Dress Rehearsal: Libby Drusesedow
1:20p
Music Dept. Faculty Meeting
2:00p
Music Technology Lab
2:00p
Piano Tuning
3:00p
Instrumental Conducting
3:00p
Music Appreciation
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Symphonic Band sectionals
6:30p
Jazz Ensemble
7:00p
Guest Artist: Rehearsal
8:00p
Guest Vocal Recital: Linda McAlister, soprano; Liza Forrester, mezzo-soprano; Jonathan Ware, piano
8:00p
Steel Drums
11
9:00a
Lessons: Chris Gray
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
University Singers
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
2:00p
Non-Western Music
3:00p
Foundations of Music Ed., sec 02
3:00p
Musicianship for BFA
3:00p
TBS
4:00p
Opera Workshop
4:00p
Wind Orchestra
5:10p
Athletic Band
6:00p
Symphony Ochestra
7:00p
KKY
8:00p
Men's Chorus
8:00p
Women's Chorus
12
8:30a
Aural Skills IV sec. 01 in rm 302 & sec. 02 in rm 311
9:30a
MT class
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Aural Skills II sec. 01 in rm 313 & sec. 02 in rm 311
10:00a
Woodwind Methods
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Repertoire Class: Erin Torres
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:00p
Organ lessons: MJ Eichelberger
2:00p
Composition
2:00p
Foundations of Mus. Ed.
2:00p
Music Technology Lab
3:00p
Instrumental Conducting
3:00p
Music Appreciation
3:00p
Singers Diction
4:00p
Lessons: Assaf Sommer
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Symphonic Band sectionals
6:30p
Jazz Ensemble
7:00p
Rehearsal space: Tom Hunt
7:00p
Woodwind Ensemble
8:00p
KKY meeting
8:00p
Percussion Ensemble
8:00p
String Ensembles
13
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
University Singers
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
1:00p
Piano Tuning
2:00p
Non-Western Music
2:00p
Voice Class
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
A Capella Ensembles
4:00p
Opera Workshop
4:00p
Wind Orchestra
14
9:00a
Departmental Auditions
10:00a
BFA Musical Theatre Auditions
5:00p
Sr. Recital: Libby Druesedow
15
12:00p
TBS
8:00p
TBS
16
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
Piano proficiencies
12:00p
Recital Hour
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
2:00p
Non-Western Music
3:00p
Musicianship for BFA
3:00p
Recital Hearing: Nicole Wells
3:00p
Singers Diction
4:00p
Opera Workshop
4:00p
Wind Orchestra
6:00p
Rehearsal space: James Green
6:00p
Symphony Ochestra
7:45p
OCMEA
8:00p
Studio class: Micah Graber
9:00p
KKY meeting
17
St. Patrick's Day
8:30a
Aural Skills IV sec. 01 in rm 302 & sec. 02 in rm 311
9:30a
MT class
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Aural Skills II sec. 01 in rm 313 & sec. 02 in rm 311
10:00a
Woodwind Methods
11:00a
Brass Ensemble
11:00a
Faculty Meetings - CAS, University, etc.
11:00a
Repertoire Class: Erin Torres
11:00a
Studio class: Lance Ashmore
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:00p
Dress Rehearsal: Taylor Maurer
2:00p
Music Technology Lab
3:00p
Instrumental Conducting
3:00p
Music Appreciation
3:30p
Audition - prospective student
4:00p
Rehearsal space: CJ Brincefield
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Symphonic Band sectionals
6:00p
Rehearsal space: CJ Brincefield
6:30p
Jazz Ensemble
8:00p
Steel Drums
18
9:00a
Lessons: Chris Gray
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
University Singers
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
2:00p
Non-Western Music
3:00p
Foundations of Music Ed., sec 02
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Opera Workshop
4:00p
Wind Orchestra
4:00p
Wind Orchestra sectionals
5:10p
Athletic Band
6:00p
Symphony Ochestra
6:00p
Symphony Ochestra sectionals
8:00p
Men's Chorus
8:00p
Women's Chorus
19
8:30a
Aural Skills IV sec. 01 in rm 302 & sec. 02 in rm 311
9:30a
MT class
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Aural Skills II sec. 01 in rm 313 & sec. 02 in rm 311
10:00a
Woodwind Methods
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Repertoire Class: Erin Torres
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:00p
Organ lessons: MJ Eichelberger
2:00p
Composition
2:00p
Foundations of Mus. Ed.
2:00p
Music Technology Lab
3:00p
Instrumental Conducting
3:00p
Music Appreciation
3:00p
Singers Diction
4:00p
Lessons: Assaf Sommer
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Symphonic Band sectionals
5:30p
Rehearsal: Kirsten
6:30p
Jazz Ensemble
7:00p
Rehearsal space: Tom Hunt
7:00p
Woodwind Ensemble
8:00p
Percussion Ensemble
8:00p
String Ensembles
9:00p
KKY
9:00p
Rehearsal space
20
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
University Singers
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
1:00p
Piano Tuning
2:00p
Non-Western Music
2:00p
Voice Class
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
A Capella Ensembles
4:00p
Opera Workshop
4:00p
Wind Orchestra
6:00p
Guest Artist: Rehearsal
6:20p
KKY
8:00p
Guest vocal/lecture recital: Minnita Daniel-Cox
21
9:00a
Rehearsal space
9:30a
Concerto Competition
11:00a
Rehearsal space: Brandon Guillen
22
1:00p
Sr. Recital: Taylor Maurer
3:00p
KKY
8:00p
TBS
23
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
Piano proficiencies
12:00p
Recital Hour - studio class today
1:00p
Make-up exams
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
2:00p
Non-Western Music
3:00p
Dress Rehearsal: Nicole Wells
3:00p
Musicianship for BFA
3:00p
Singers Diction
4:00p
Opera Workshop
4:00p
Wind Orchestra
6:00p
Rehearsal space: James Green
6:00p
Symphony Ochestra
6:00p
Symphony Ochestra sectionals
7:30p
Symphonic Band concert
8:00p
Studio class: Micah Graber
9:00p
KKY meeting
24
8:30a
Aural Skills IV sec. 01 in rm 302 & sec. 02 in rm 311
9:30a
MT class
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Aural Skills II sec. 01 in rm 313 & sec. 02 in rm 311
10:00a
Woodwind Methods
11:00a
Brass Ensemble
11:00a
Faculty Meetings - CAS, University, etc.
11:00a
Repertoire Class: Erin Torres
11:00a
Studio class: Lance Ashmore
12:00p
Dress Rehearsal: Matt Mochon
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:20p
Music Dept. Faculty Meeting
2:00p
Music Technology Lab
3:00p
Instrumental Conducting
3:00p
Music Appreciation
4:00p
Recital Hearing: Ryan Briley
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Symphonic Band sectionals
5:15p
KKY
6:30p
Jazz Ensemble
8:00p
Steel Drums
9:15p
KKY
25
9:00a
Lessons: Chris Gray
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
University Singers
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
2:00p
Non-Western Music
3:00p
Foundations of Music Ed., sec 02
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Opera Workshop
4:00p
Wind Orchestra
5:10p
Athletic Band
6:00p
Symphony Ochestra
8:00p
Men's Chorus
8:00p
Women's Chorus
26
8:30a
Aural Skills IV sec. 01 in rm 302 & sec. 02 in rm 311
9:00a
Ayling clinic with Kilbourne H.S.
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Aural Skills II sec. 01 in rm 313 & sec. 02 in rm 311
10:00a
Woodwind Methods
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Repertoire Class: Erin Torres
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:00p
Organ lessons: MJ Eichelberger
2:00p
Composition
2:00p
Foundations of Mus. Ed.
2:00p
Music Technology Lab
3:00p
Instrumental Conducting
3:00p
Music Appreciation
3:00p
Singers Diction
4:00p
Lessons: Assaf Sommer
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Symphonic Band sectionals
6:00p
Recording session: Erin Torres
6:30p
Jazz Ensemble
7:00p
Rehearsal space: Tom Hunt
7:00p
Woodwind Ensemble
8:00p
KKY meeting
8:00p
Percussion Ensemble
8:00p
String Ensembles
9:00p
KKY
27
8:45a
Piano Tuning
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
11:00a
Rehearsal space: Avery Sujkowski
12:00p
University Singers
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
1:30p
Dress Rehearsal: Taylor Miller
2:00p
Non-Western Music
2:00p
Voice Class
2:30p
Piano Tuning
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
A Capella Ensembles
4:00p
Opera Workshop
4:00p
Wind Orchestra
6:00p
Rehearsal space: Brandon Guillen
8:00p
Opera Workshop
9:00p
TBS
28
3:00p
Sr. Recital: Nicole Wells
5:00p
Sr. Recital: Matt Mochon
6:30p
Rehearsal space: Brandon Guillen
29
6:45p
Rehearsal space: Lucy Altstaetter
8:00p
TBS
30
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
Recital Hour
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
2:00p
Non-Western Music
2:00p
Rehearsal space: Jaired Birks
3:00p
Musicianship for BFA
3:00p
Singers Diction
4:00p
Wind Orchestra
6:00p
Rehearsal space: James Green
6:00p
Symphony Ochestra
7:10p
Rehearsal space: Lucy Altstaetter
8:00p
OCMEA
8:00p
Rehearsal space: Sarah Waters
8:00p
Studio class: Micah Graber
31
8:30a
Aural Skills IV sec. 01 in rm 302 & sec. 02 in rm 311
9:30a
MT class
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Aural Skills II sec. 01 in rm 313 & sec. 02 in rm 311
10:00a
Woodwind Methods
11:00a
Brass Ensemble
11:00a
Faculty Meetings - CAS, University, etc.
11:00a
Recital Hearing: Brandon Guillen
11:00a
Repertoire Class: Erin Torres
11:00a
Studio class: Lance Ashmore
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
2:00p
Music Technology Lab
3:00p
Instrumental Conducting
3:00p
Music Appreciation
3:00p
Voice Lessons: Avery Sujkowski
4:00p
Recital Hearing: Taylor Miller & Kirsten Fuelling
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Symphonic Band sectionals
5:00p
Recital hearing: Avery Sujkowski
6:30p
Jazz Ensemble
8:00p
Steel Drums
1
9:00a
Lessons: Chris Gray
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
University Singers
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
2:00p
Non-Western Music
3:00p
Foundations of Music Ed., sec 02
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
5:10p
Athletic Band
6:00p
Symphony Ochestra
8:00p
Men's Chorus
8:00p
Women's Chorus
2
8:30a
Aural Skills IV sec. 01 in rm 302 & sec. 02 in rm 311
9:30a
MT class
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Aural Skills II sec. 01 in rm 313 & sec. 02 in rm 311
10:00a
Woodwind Methods
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Repertoire Class: Erin Torres
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:00p
Organ lessons: MJ Eichelberger
1:00p
Rehearsal space: Sarah Waters
2:00p
Composition
2:00p
Foundations of Mus. Ed.
2:00p
Music Technology Lab
2:00p
Recording session: Erin Torres
3:00p
Instrumental Conducting
3:00p
Music Appreciation
3:00p
Singers Diction
4:00p
Lessons: Assaf Sommer
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Symphonic Band sectionals
5:00p
Recital Hearing: Nathan Singer
6:00p
Rehearsal space: Nathan Singer
6:30p
Jazz Ensemble
7:00p
Rehearsal space: Tom Hunt
7:00p
Woodwind Ensemble
8:00p
Percussion Ensemble
8:00p
String Ensembles
3
Easter Break
4